LubKajaki.pl

Spływy Kajakowe Wieprzem 30 minut od Lublina

Szczebrzeszyn – Michalów – Deszkowice – Nielisz

Mapa

mapa - szczebrzeszyn
Źrodło: „Kajakiem po rzece Wieprz”

Kolejny odcinek szlaku kajakowego na górnym Wieprzu rozpoczynamy w Szczebrzeszynie a kończymy na zalewie w Nieliszu. Rzeka osiąga szerokość kilkunastu metrów. Na trasie występują przeszkody w postaci pni i zwalonych drzew. W okolicach dawnej cukrowni w Klemensowie trzeba przenieść kajak po podmokłych łąkach. Dalej rzeka malowniczo meandruje przez roztoczańskie łąki. Spływ kończymy na największym w województwie lubelskim zbiorniku retencyjnym w Nieliszu.

Trasę możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy ze Szczebrzeszyna do Michalowa (7 km, ok. 2 godz.) a drugi z Michalowa do Nielisza (9 km, ok. 2 godz. i 30 min.)

Szczebrzeszyn – Michalów

Spływ zaczynamy w Szczebrzeszynie obok dworca autobusowego, gdzie możemy zwodować kajaki. Odcinek do Michalowa wymaga większych umiejętności od kajakarzy, gdyż na rzece występują liczne przeszkody w postaci powalonych drzew i pni. Po dopłynięciu do miejsca, gdzie działała cukrownia w Klemensowie musimy przenieść kajak przez podmokłe łąki na odcinku ok. 100 m. W Klemensowie można skorzystać z usług restauracji i hoteliku „Klemens” gdzie serwowane są regionalne dania. Tutaj też znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł (roztoczańska kuźnia kowalska, wiatrak typu koźlak) oraz Muzeum Skarbów Ziemi i Morza z wystawą minerałów, skamieniałości, muszli oraz ryb. W Michalowie miejsce wodowania/odbierania kajaków znajduje się na prawym brzegu rzeki, nieopodal elektrowni wodnej i starej szkoły.

Michalów – Nielisz

Odcinek rzeki za Michalowem jest łatwiejszy i częściej wybierany przez kajakarzy. Płyniemy łagodnym nurtem przez roztoczańskie łąki. Przed zalewem w Nieliszu ostatnie miejsce wodowania/odbierania kajaków znajdziemy na prawym brzegu rzeki w miejscowości Deszkowice. Stąd po przepłynięciu ok. 800 m wpływamy na zbiornik wodny w Nieliszu, po którym płyniemy ok. 5 km. Spływ kończymy na zbiorniku od strony wschodniej przy pomoście w pobliżu Mariny (zob. mapa nr 5). Wychodzimy na plażę, gdzie w sezonie letnim znajduje się strefa rekreacji z boiskiem do piłki siatkowej, ogródek letni z gastronomią, wędzarnia ryb, miejsce na grill i ognisko oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Niedaleko stąd mamy też pole biwakowe, domki letniskowe oraz hotel Marina, gdzie serwowana jest kuchnia regionalna.

Masz ochotę na kajaki?

Skontaktuj się: